szukana fraza:
  • Powierzchnia: 275 km²
  • Liczba ludności: 265 881
  • Gęstość zaludnienia : 964 os./km²

Lublana leży nad rzeką Lublanicą i jest stolicą Słowenii. Miasto jest usytuowane w samym centrum kraju, od Budapesztu dzieli je 400 km, od Wiednia 350, od Wenecji 250, a od Zgierza jedynie 140. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów stolica Słowenii jest największym miastem w zaledwie dwumilionowym kraju, a także stanowi jego polityczne, kulturalne i gospodarcze centrum. Choć miejscowość nie wygląda jak typowa metropolia, to swoim urokiem i interesującymi zabytkami stale przyciąga wielu turystów. Również historia miasta jest niezwykle bogata. Nic dziwnego - pierwsze zapiski o nim odnotowano w 1144 roku, jednak jego przeszłość sięga aż 2000 r. p. n. e., kiedy to na terenie ówczesnego miasta powstały pierwsze prowizoryczne chaty. W I w. n. e. Rzymianie założyli na terenie dzisiejszego miasta obozowisko wojskowe, zwane Emona. Emonę w V wieku zniszczyli Hunowie, a w VI tereny te zaczęli zamieszkiwać Słowianie.

W zachodniej części Słowenii, a więc i w Lublanie, panuje klimat umiarkowany kontynentalny. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, natomiast najzimniejsze są styczeń i luty.

Hotele

Hotel Bitoraj

Hotel Bitoraj enjoys a picturesque location in the centre of Fuzine, surrounded by an ageless forest in the green heart of Croatia, a stone drop away from the Adriatic Sea and with excellent traffic connections.


Polityka prywatności Projekt i wykonanie:
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją