szukana fraza:
  • Powierzchnia: 69 700 km²
  • Ludność: 4 630 841
  • Stolica: Tbilisi
  • Religia: prawosławie
  • Język: lari

Gruzja jest krajem położonym na Zakaukaziu. Sąsiaduje z Rosją, Azerbejdżanem, Armenią i Turcją. Łączna długość granic wynosi 1 461 km. Kraj ten posiada dostęp do Morza Czarnego.
W ukształtowaniu terenu Gruzji dominują wyżyny i góry. Najwyższym punktem kraju jest Szchara- 5201 m n.p.m., najniższym zaś depresja na jeziorze Paleostomi - 0,3 m p.p.m.
Gruzja położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego. Zarówno opady jak i temperatura, odznaczają się piętrowością. Średnia temperatura w porze letniej wynosi ok. 22-26°C, w porze zimowe -6-+6°C. Suma opadów w ciągu roku waha się między 400-3000mm.
Pod względem przyrodniczym Gruzja jest również bardzo zróżnicowana. Występują na jej terenie zarówno lasy podzwrotnikowe (np.palmy, eukaliptusy), jak i stepy, a nawet lodowce.

Ważniejsze miasta:

Polityka prywatności Projekt i wykonanie:
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją