szukana fraza:
  • Powierzchnia: 504 645 km²
  • Ludność: 46 157 822
  • Stolica: Madryt
  • Religia: katolicyzm
  • Język: hiszpański
  • Waluta: euro

Hiszpania położona jest na południowym-zachodzie Europy, dokładniej - na Półwyspie Iberyjskim. Graniczy z: Portugalią, Gubraltarem, Marokiem (granica z Ceuta i Melilla), Francją i Andorą. Łączna długość granic lądowych Hiszpanii wynosi 1917 km. Do terytoriów Hiszpanii należą enklawy na terenach Maroka - Ceuta i Melilla, Baleary, Wyspy Kanaryjskie, liczne wyspy na Morzy Śródziemnym (niezamieszkane) oraz na miasto na terenach Francji - Llívia. Do ważniejszych miast Hiszpanii należą:
-Madryt
-Granada
-Sewilla
-Cordoba.
Duża część terenów Hiszpanii (ok.90%) to tereny wyżynne i górskie. Najwyższym punktem położonym na terytorium Hiszpanii jest Pico del Teide (3718 m n.p.m. - Wyspy Kanaryjskie). Przez hiszpańskie tereny płynie wiele rzek. Główne z nich to: Ebro, Tag, Duero, Gwadiana.
Klimat tego kraju jest zróżnicowany. Ogólnie mówi się, że jest to strefa klimatów podzwrotnikowych. Ze względu na wyżynno-górskie ukształtowanie terenu, różnice w temperaturach na obszarze Hiszpanii są bardzo duże. W miesiącach letnich jest to ok. 22-25°C, a w miesiącach zimowych 5-12°C.

Ważniejsze miasta:

Polityka prywatności Projekt i wykonanie:
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją