szukana fraza:
  • Powierzchnia: 17 075 400 km²
  • Ludność: 142 mln
  • Stolica: Moskwa
  • Religia: prawosławie
  • Język: rosyjski
  • Waluta: rubel rosyjski

Federacja Rosyjska jest pod względem powierzchni największym państwem świata. Jej granice ciągną się od wschodniej części europy, przez Północną Azję, aż do Oceanu Spokojnego. Rosja sąsiaduje (w tym poprzez obwód kaliningradzki i granice morskie) z 16 państwami: z Polską, Litwą, Norwegią, Finlandią, Estonią, Łotwą, Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Chinami, Mongolią, Koreą Północną, Japonią i USA.
Ze względu na dużą powierzchnię i rozciagłość Rosji, jej ukształtowanie terenu jest zróżnicowane, dominują jednak niziny. Najwyższym punktem jest Elbrus - 5642 m n.p.m. To samo dotyczy klimatu. W zależności od części Federacji Rosyjskiej wyróżniamy klimat umiarkowany, monsunowy i podzwrotnikowy śródziemnomorski.
Na terenach Rosji występuje dużo rzek i jezior. Do najdłuższych rzek rosyjskich należą: Lena (4400 km), Ob (4338 km), Irtysz (4248 km), a największym jeziorem jest Morze Kaspijskie - ok. 370 tys. km2. Do Rosji należy również najgłębsze jezioro świata - 1680 m.


Polityka prywatności Projekt i wykonanie:
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją